Archiwa Rodzinne w Archiwum Państwowym

Archiwa Państwowe od lat namawiają do zostania rodzinnym archiwistą i zachowania dla następnych pokoleń historii rodzinnych. Aktualna odsłona projektu zatytułowana „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek, a jednocześnie aktywne zaangażowanie w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022).

Tworzenie rodzinnego archiwum jest pasjonującym przedsięwzięciem, w które angażować się mogą kolejne generacje. Kłopotem może stać się jednak zachowanie tych zbiorów dla następnych pokoleń, a także szersze udostępnienie zbiorów.

Naprzeciw tym problemom wychodzą Archiwa Państwowe, do których każdy przekazać może swoje zbiory. Dzięki temu są one przechowywane w odpowiednich warunkach, poddawane zabiegom zabezpieczającym i konserwatorskim, a także udostępniane zainteresowanym.

Przez ostatnie lata do Archiwum Państwowego w Zielonej Górze trafił szereg spuścizn rodzinnych, których wybór prezentujemy w niniejszej wystawie. Życzymy miłego oglądania!

Opracowanie wystawy: Maciej Mamet
Przygotowanie wersji online: Piotr Lasota



Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.